הרטבת לילה אצל ילדים: 6 טיפים להתמודדות עם הבעיה והתגברות עליה

הורים רבים מרגישים לעתים קרובות תחושת הישג גדולה כשהם הם מצליחים להשאיר את הילד שלהם יבש במהלך היום – ובצדק. זהו הישג גדול עבור שניכם, ועבור הפעוט שלכם. אבל מה עם שעות הלילה? זה יכול להיות מתסכל מאוד כשהילד שלכם עדיין לא מסוגל להישאר יבש בזמן השינה.

 

עזר נאמן אומרים כי חשוב לציין כי זו לא אשמת הילד, ומה שעליכם לעשות הוא לעזור לו לפתח את היכולת להישאר יבש במהלך הלילה. בנוסף, מומלץ לקחת בחשבון שכל ילד מתקדם בקצב שלו. חשבו על זה כך – פיתוח היכולת להתאפק במהלך הלילה או להתעורר כדי ללכת לשירותים בזמן המתאים דומה לאימוני הסיר הראשונים, רק שזה הסיבוב השני. הורים צריכים לעבוד יחד עם ילדיהם ולתמוך בהם בשלב זה, שלפעמים נראה שקשה יותר לעבור אותו. אז אתם ההורים יכולים לעשות זאת בצורה הטובה ביותר?

 

לפניכם 6 טיפים חשובים שיסייעו לכם לעבוד נכון עם ילדכם על להישאר יבש במשך הלילה:

 

  1. זכרו, זו לא אשמתו

הרטבת לילה היא מצב שכיח אצל ילדים, וזה בשום פנים ואופן לא אשמתם. כמה דברים צריכים לקרות כדי שילדכם יישאר יבש במהלך הלילה, וכולם כאחד נמצאים מחוץ לשליטתו. האותות המועברים בין המוח לבין שלפוחית ​​השתן צריכים זמן כדי להתפתח באופן מלא. שלפוחית ​​השתן שלו צריכה להיות גדולה מספיק כדי להחזיק שתן במשך כל הלילה. לבסוף, ילדכם צריך להיות מסוגל להתעורר כאשר הוא חש בדחף ללכת להשתין. לוקח זמן עד שכל היכולות האלה מתפתחות לחלוטין. זכרו – הרטבת לילה היא עניין נורמלי אצל ילדים עד גיל 5, והיא עדיין שכיחה למדי בקרב ילדים בני 10-5 שנים.

 

  1. אל תאשימו אותו, ועודדו כשהוא מצליח

אף ילד לא רוצה להרטיב במיטה, וכפי שרק הוזכר למעלה, ילדים לא יכולים באמת לשלוט בזה. אל תגרמו לילדכם להרגיש בושה או אשמה כשהוא מרטיב במיטה במהלך הלילה, זה עלול רק להאריך את קצב ההתקדמות לקראת פתרון הבעיה. במקום זה, חשוב שתדברו איתו על כך שהרטבת לילה נחשבת לבעיה נורמלית ונפוצה מאוד בקרב ילדים בני גילו, ואתם לא מתכוונים לעשות מזה עניין גדול אם הוא מרטיב. בנוסף, שבחו אותו והעניקו לו פרס קטן אם הוא מתעורר יבש.

 

  1. למדו אותו לרוקן את שלפוחית השתן ​​לפני השינה

קחו את הילד שלכם לשירותים לפני השינה. ייתכן אפילו שתרצו לקחת אותו לשירותים פעם נוספת כאשר אתם בעצמכם מתכוונים ללכת לישון, רק כדי לראות אם הוא יכול להשתין עוד פעם אחת לפני שהוא נרדם שוב ללילה שלם של שינה. הגבלת צריכת נוזלים כשעה לפני השינה יכולה לעזור גם בשמירה על שלפוחית ​​השתן ריקה לפני לילה ארוך.

 

  1. שוחחו עם הרופא שלו

שוחחו עם הרופא של ילדכם כדי לשלול כל גורם רפואי פוטנציאלי אחר שעשוי לגרום לו להרטיב בלילה. עצירות, אשר יכולה ללחוץ על שלפוחית ​​השתן ולצמצם את הקיבולת שלה, היא סיבה נפוצה יחסית. מצבים רפואיים אחרים, כמו סוכרת, דום נשימה בשינה ואפילו מתח ולחץ יכולים להוות סיבות נוספות להרטבת לילה.

 

  1. נסו להיעזר בהתרעה נגד רטיבות

התרעת הרטבה הינה מכשיר בעל חיישני לחות, שמעיר את הילד באמצעות אזעקה או רטט. ישנם מספר סוגים שונים של מוצרים כאלה, כך שתוכלו לבחור באחד שעובד בצורה הטובה ביותר עבור ילדכם. מוצרים אלה יכולים גם לעזור לו להתעורר כאשר הוא מרגיש צורך לרוקן את שלפוחית ​​השתן.

 

  1. נקטו באמצעי הגנה

עשו את זה קל ככל האפשר עבורכם ועבורו על מנת שתוכלו לנקות בקלות את כל ה"תאונות" הקטנות כאשר הן מתרחשות. השתמשו במזרן עמיד במים כדי להגן על המיטה. הכינו פיג'מה להחלפה לכל מקרה שלא יהיה, והניחו משטח עמיד במים על גבי הסדינים. יהיה לכם קל להוציא אותו במקרה של הרטבה.

 

זכרו, זה נורמלי לחלוטין שהילד שלכם מרטיב במשך הלילה, גם עד גיל 10. עם זאת, היו בטוחים כי רוב הילדים יעברו את השלב הזה בהצלחה. המשיכו לתמוך בהם ולעודד את הצלחותיהם, וזה יעזור להפוך את התהליך הזה להרבה יותר קל, גם עבורכם וגם עבור ילדכם.

 

כתיבת תגובה